Co je coworking?

Coworking ("spolu-práce") vychází z osobního rozhodnutí lidí, mající možnost pracovat téměř odkudkoliv na světě, pracovat po boku dalších lidí a nezávisle na nich vykonávat svou běžnou pracovní činnost. Nejčastěji tento přístup láká nezávislé pracovníky, kteří
  • postrádají společnost a podporu běžně dostupnou na tradičním pracovišti,
  • se během pracovní činnosti snadno rozptýlí, ale nechtějí přijít o výsadu své nezávislosti a kreativity tím, že začnou pracovat pro někoho jiného,
  • chtějí profesionálnější a spolehlivější prostor k práci a setkávání s klienty než doposud měli v kavárnách, domácích kancelářích, knihovnách, nebo hotelových pokojích.

Sdílené kancelářské prostory poskytují zázemí a podporu nutnou k rozvoji úspěšné "spolu-práce", poskytují kvalitní a dobře vybavené kancelářské prostory, organizují společenské a vzdělávací aktivity a zároveň vytváří komunitu lidí s podobnými zájmy a potřebami.

Přestože práce na volné noze nabízí mnoho výhod spojených se skutečností, že člověk může být svým vlastním šéfem a může pracovat téměř odkudkoliv na světě, zároveň existuje i mnoho nepříjemných skutečností, kterým musí nezávislí pracovníci čelit. Jejich kanceláře, pokud vůbec existují, často nevytvářejí ideální a profesionální pracovní prostředí a na případné klienty nemusí působit důvěryhodně. Nezávislý pracovník se často může cítit společensky izolovaný nebo může postrádat konkrétní odborné znalosti a kvalifikaci, kterou běžně poskytují kolegové v tradičním pracovním prostředí. Pro pracovníky na volné noze často tvoří zásadní problém jasně rozlišit, kdy práce začíná a končí, je pro ně třeba daleko větší disciplíny ke stanovení jasně definovaných hranic mezi časem na práci a časem na rodinu, přátele a zábavu. Coworkingová centra byla vytvořena ve velké míře především s cílem eliminovat tyto problémy nezávislých pracovníků.

Zde je několik odkazů, kde se můžete dozvědět více o coworkingu:

  • Coworking.com: Oficiální domovská stránka Coworkingu, kde kromě stručného úvodu naleznete i odkazy na další stránky.